چرا سنگ گرانیت؟

تنوع بسیار زیاد گزینه های انتخابی برای قسمت های مختلف ساختمان ها و بناها باعث شده تا انتخاب درست و گرفتن نتیجه دلخواه برای افراد مشکل باشد. در این مطلب، با هفت دلیل به شما می گوییم که چرا استفاده از سنگ گرانیت می تواند برای شما مناسب باشد.

۱.گرانیت، سنگی محکم و بادوام

گرانیت که از جمله سنگ های آذرین به شمار می رود، یکی از مهمترین سنگ های طبیعی می باشد؛ به طوریکه در رتبه بندی، از نظر سختی، بعد از الماس قرار می گیرد. سنگ گرانیت بر اثر سرد و جامد شدن تدریجی مواد مذاب (ماگما) در زیر سطح زمین به وجود می آید. این سنگ، از دانه های رنگی ریزی تشکیل شده که با چشم غیرمسلح قابل دیدن است. سختی گرانیت از طرفی باعث شده تا این سنگ در برابر خش خوردگی، ضربه و بریده شدن مقاوم باشد، و از طرف دیگر باعث شده تا برش و فراوری این سنگ بسیار مشکل و زمان بر باشد. در صورتی که گرانیت به درستی نصب و جایگذاری شود، سنگی برای تمام عمر خواهد بود و تقریبا هرگز به تعویض نیاز پیدا نخواهد کرد.

۲.جذب پایین

جذب آب گرانیت بسیار پایین می باشد؛ به همین دلیل این سنگ برای استفاده در محیط هایی مانند آشپزخانه یا مناطق بارانی و مرطوب که سطح آن با آب مجاورت دائمی دارد مناسب می باشد.

علاوه بر این، گرانیت در برابر مواد شیمیایی مانند اسید ها و رنگ نیز بسیار مقاوم است. هرچند، مجاورت دائم این سنگ با مواد شیمیایی خورنده می تواند باعث آسیب به سطح آن شود.

به علت جذب پایین، سنگ گرانیت جرم نمی گیرد و در نتیجه با گذر زمان تغییر رنگ نمی دهد.

۳.مقاوم در برابر حرارت

گرانیت در مواجهه با حرارت بالا، آب نشده و تغییر شکل نمی دهد. این سنگ یکی از مقاوم ترین سنگ ها نسبت به حرارت می باشد و به همین علت به کار بردن آن در مناطق بسیار گرم یا مکان هایی مانند کابینت آشپزخانه که در معرض حرارت بالا قرار دارد بسیار مناسب است. هرچند توصیه می شود سطح گرانیت را به طور مداوم در معرض حرارت بسیار بالا قرار ندهید چرا که سطح رویی آن گرم شده، در حالی که سطح زیرین آن سرد می ماند که این مسئله می تواند باعث شکسته شدن یا ترک خوردن آن شود.

۴.نظافت آسان

نگهداری و تمیز کردن سنگ گرانیت بسیار آسان است. این ویژگی دو دلیل دارد. اول، به علت جذب پایین این سنگ، که به این مسئله در مورد دوم اشاره شد و دوم، تخلخل کمتر و تراکم بیشتر گرانیت نسبت به سایر سنگ های طبیعی.

۵.گرانیت، از دل طبیعت

امروزه استفاده از مواد مختلف طبیعی به جای مواد شیمیایی و مصنوعی بسیار توصیه می شود؛ چرا که مواجهه روزانه انسان با این مواد با طبیعت انسان سازگاری داشته و به سلامت روحی و جسمی وی کمک می کند. استفاده از مصالح طبیعی مانند سنگ نیز می تواند همین تاثیر را بر انسان داشته باشد. سنگ گرانیت نیز مانند سایر سنگ های طبیعی از انرژی و خاصیت طبیعی برخوردار بوده و استفاده از آن در محیط گزینه ی مناسبی می باشد.

۶.تنوع بالا در طرح و رنگ

گرانیت از تعداد زیادی کریستال های متنوع تشکیل شده است؛ به همین دلیل گزینه های بسیار متنوعی در طراحی فراهم می کند. رایج ترین رنگ ها در گرانیت، سفید، خاکستری، مشکی، صورتی و نارنجی می باشد. همچنین رنگ هایی مانند قهوه ای، سبز یا آبی را می توان در بعضی گرانیت ها مشاهده نمود. رنگ گرانیت را مواد تشکیل دهنده آن مشخص می کند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

کوارتز (Quartz):

رایج ترین کریستال موجود در گرانیت، کوارتز است. کوارتز فضاهای خالی بین ذرات تشکیل دهنده گرانیت را پر می کند. این ماده بی رنگ بوده و می تواند شفاف یا دودی باشد و یا رنگ ذرات اطراف خود را بازتاب دهد. کوارتز به مقاومت گرانیت در برابر ضربه و حرارت کمک کرده و باعث دوام آن می شود.

میکا (Mica):

میکا درخششی فلز مانند دارد که به گرانیت این قابلیت را می دهد تا همیشه صیقلی و پولیش شده به نظر برسد. این ماده باعث ایجاد رگه های نقره ای، مشکی، قهوه ای، بنفش و صورتی در گرانیت می شود.

فلدسپات (Feldspar):

فلدسپات دومین ماده معدنی رایج موجود در گرانیت می باشد که موجب به وجود آمدن رنگ های زرد، صورتی، نارنجی و آبی می شود. فلدسپات های تیره تر نیز باعث ایجاد رنگ مشکی می شوند.

هورنبلند و بیوتیت (Horneblend & Biotite):

دانه های خاکستری و سفید و مشکی که در اولین نگاه در یک گرانیت به چشم می خورند از طریق این دو ماده به وجود می آیند. ظاهر فلفل نمکی گرانیت به علت وجود هورنبلند و بیوتیت است.

علاوه بر تنوع طبیعی گرانیت، فراوری آن نیز می تواند تنوع ایجاد کند. گرانیت می تواند در شکل های مختلف از جمله صیقلی، فلیم شده، چرمی و غیره فراوری شود که این کار خود باعث به وجود آوردن تنوع هرچه بیشتر در گرانیت می شود.

۷.قیمت مناسب

از آن جا که سنگ گرانیت تنوع بسیار بالایی دارد، می توان به راحتی طرح و رنگ دلخواه را با قیمتی متناسب با بودجه انتخاب نمود. علاوه بر این، همانطور که ذکر شد این سنگ بسیار مقاوم بوده و سالیان سال قابل استفاده می باشد؛ بنابراین، استفاده از آن از نظر اقتصادی به صرفه است.

X